Слични
фотографија каширана на алуминијумски лим
50 цм x 70 цм (3 ком)
2006.

Серија фотографија снимљена је у Бечу и Барселони током 2006. и 2007. године. Кроз портретисање и фотографисање случајних пролазника, модела натуршчика на елабориран и духовит начин, уметница бележи феномене везане за савремени живот и његове свакодневне рефлексије у домену моде, поп културе и lifestyle-а (не)урбаних средина.

Пракса Александрије Ајдуковић, у извесном смислу, већ више година представља феномен на српској фотографској сцени будући да се занима управо за хибридне моделе појавности и културу спектакла. Серија фотографија Слични указује и на део фотографских циклуса који су настајали у слично време (Тигрице, Кинези, Модни журнал…), те и на ауторкин континуитет у раду као визуелне антрополошкиње. Рад Александрије Ајдуковић често упућује на интересовања унутар феномена стварности, испитујући особене културне моделе – стил живота појединца и групе, моде (selffashioning), укуса, али и потенцијал фотографије као ресурса за њену даљу дисперзију у друге медијске формате.

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметница
Уговор о поклону: III-5-289/24.9.2014.
Инвентарски број: 1351
Фото: Милан Краљ

Избор библиографије:
Aleksandrija Ajduković: NO NAME Rivijera, 16.09 – 23.10.2016, katalog samostalne izložbe, Salon Muzeja savremene umetnosti Beograd, 2016.
Александрија Ајдуковић, Третман тела у популарној визуелној култури: теорија анимал принта, докторска дисертација, Универзитет у Београду, Факултет драмских уметности, позоришта, филма, радија и телевизије, Београд, 2018.

Црна хроника
3 урамљене ломографије и 1 фотографија
20 цм x 30 цм x 10 цм; 100 цм x 70 цм
2012.

Црна хроника је серија фотографских радова која осветљава призоре с места страдања или злочина које је ауторка фотографисала у периоду од 2008. до 2012. године. Представља рад о лешинарској природи фотографа, о црној хроници, смрти и околностима умирања и о могућностима да се таква фотографија позиционира на међународном тржишту уметничке фотографије.

Александрија Ајдуковић је ову серију започела док је радила у Италији, а наставила када се вратила у Србију где је и даље ишла на терен с новинарским екипама. Ова серија фотографија може се посматрати и као документација њеног перформативног деловања у оквиру истраживања антрополошког аспекта спектакла смрти и несреће у савременом друштву. Александрији Ајдуковић црна хроника је первертирана и инспиративна за експериментални фотографски рад који је реализовала изласком на терен – пратећи догађаје црне хронике, али снимајући их из нешто помереног угла.

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметница
Уговор о откупу: III-5-475/15.12.2014.
Инвентарски број: 1379
Фото: Љубазношћу уметнице,  Милан Краљ

Избор библиографије:
Александрија Ајдуковић, „Смрт – од табуа до популарне културе”, у Култура: часопис за теорију и социологију културе и културну политику, бр. 146, Београд, 2015, стр. 264–274.

О АУТОРКИ:

Александрија Ајдуковић (1975, Осијек, Хрватска) дипломирала је на Академији уметности БК у Београду на Одсеку за фотографију. Мастер студије завршила је у Новом Саду. Била је гост студент Марине Гржинић на класи за постконцептуалну уметничку праксу на бечкој Ликовној академији. Кроз портретисање случајних пролазника, натуршчика-модела на елабориран и духовит начин бележи феномене везане за савремени живот и његове свакодневне рефлексије у домену моде, поп културе и живота (не)урбаних средина. Фотографије су полазна тачка за медијску археологију приватних видео-архива људи који су или настањени у објектима који су представљени на фотографијама или раде у њима, или су део кућне видео-продукције. Двострука је финалисткиња награде Димитрије Башичевић Мангелос, добитница Henkel Art Award за младог уметника 2005. и награде 45. Октобарског салона. Реализовала је значајан број самосталних и групних изложби у земљи и иностранству. Више информација на http://ajdukovicaleksandrija.com/