Ломљива присутност
рото-штампа
30 цм x 40 цм
2016.

Марш наде, Избеглице,  Ослобођење,  Спас, Снага,  Рука,  Мегафон, Алат
серија  Ломљива присутност
акрила на платну
променљиве димензије (8 ком)
2016–2018.

Просторна инсталација под називом Ломљива присутност, продуцирана за потребе 56. Октобарског салона, подразумевала је осликане објекте, зидни/е цртеж/е и 16 графичких листова који су били умножени у новинском маниру и тиражу. Техником акрила на платну уметници су приказали доминантне мотиве цртежа на зидовима и објектима који су чинили оригиналну инсталацију рада.

Рад се ослања на Марш наде, како су мигранти назвали свој пешачки марш од железничке станице у Будимпешти до немачке границе, бежећи под претњом затварања у мађарске логоре крајем лета 2015. године.

На цртежима су приказани симболи, процеси и актери пешачког марша, у средишту рада налази се крхка присутност тела и кретање њиховог колективитета. Радом се артикулише моменат у којем динамика људских тела нарушава технократске одбрамбене мере „тврђаве” Европе. Приказује се тренутак у којем се невидљиви људи извлаче из неподношљивих животних услова, који су постали видљиви и болни, и у којима су били изложени механизмима власти, а њихова егзистенција препуштена је или мржњи или солидарности и љубави других.

Рена Редле и Владан Јеремић се кроз своје радове неретко баве маргиналним, угњетеним и социјално угроженим структурама друштва, као што су Роми, економски мигранти и имигранти, прекарни радници, као и различитим последицама транзиције, приватизације, интернационалних геополитичких интереса, итд. Њихови радови не приказују естетско-антрополошку егзотику сиромаштва избеглица, Рома, миграната, него се баве проналажењем решења за укидање експлоатације, угњетавања и поробљавања човека у капитализму, обраћајући се целом друштву.

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметници
Уговор о поклону: III-5-373/16.11.2016. / Уговор о откупу: III-5-394/6.11.2019.
Инвентарски број: 105, 1664
Фото: Љубазношћу уметника

Избор библиографије:
56. Октобарски салон, Љубавни занос. Културни центар Београда, 2016.
Rena Rädle & Vladan Jeremić, ‟Fragile Presence, Time for Movement”, The Large Glass, Journal of Contemporary Art, Culture and Theory, No. 25 / 26, Museum of Contemporary Art Skopje, 2018.
Rena Rädle, ‟Artistic Protest Practices in Serbia”, Art, Anti-Globalism and the Neo-Authoritarian Turn, FIELD Journal for socially-engaged art criticism, issue 12–13, 2019.

О АУТОРИМА:

Рена Редле (1970, Нојмаркт, Немачка) дипломирала је на Универзитету уметности у Каселу, 2002. године. Владан Јеремић (1975, Београд, Србија) магистрирао је на Универзитету уметности у Београду 2004. године. Од 2002. године Редле и Јеремић раде као уметнички пар. Њихова уметничка пракса обухвата инсталације које се састоје од цртежа, скулптура и вишемедијских радова. Они развијају заједничку уметничку праксу која се бави истраживањем преклапајућих простора уметности и ширег социјалног контекста у Србији и ван ње. Радови Владана Јеремића и Рене Редле налазе се у колекцијама музеја као што су: Van Abbemuseum, Ајндховен, Холандија; MUDAM, Луксембург; Museum Reina Sofa, Мадрид, Шпанија; Thessaloniki State Museum of Contemporary Art, Солун, Грчка и у другим колекцијама. Живе и раде у Београду. Више информација на http://raedle-jeremic.net/