КАРСТЕН КОНРАД (1962)
Музичке столице – Reise nach Jerusalem (Voyage to Jerusalem)
инсталација, дрво, метал
димензије променљиве (9 ком)
2012.
о.T. (Ohne Tito)
инсталација, иверица, пластика, метал, дрво, картон, светла
165 цм x 150 цм x 60 цм
едиција: 1
2005.
Музичке столице – Reise nach Jerusalem (Voyage to Jerusalem)
инсталација, дрво, метал
димензије променљиве (9 ком)
2012.
Серија инсталација – објеката под називом „Reise nach Jerusalem” настала је као један од два site specific рада у оквиру 53. Октобарског салона (ГУД ЛАЈФ – Физички наративи и просторне имагинације, 2012). За оба рада, „Reise nach Jerusalem” и „Београдски Риалто”, Карстену је главни материјал за рад био уништен намештај или делови намештаја из различитих периода које је затекао у згради Геозавода, где је Салон и одржан. За инсталацију „Београдски Риалто” добио је награду Културног центра Београда у оквиру 53. Октобарског салона.
Нажалост, поменута инсталација је првим наредним коришћењем простора Геозавода била уклоњена од стране нових привремених корисника, иако је аутор и њу био поклонио Колекцији Октобарски салон.
Уметнички рад Карстена Конрада заснива се на физичкој и наративној рециклажи предмета које обликује у апстрактне скулптуре, трансформишући просторе и креирајући нове архитектонске моделе. Назив рада инспирисан је истоименим називом игре столицама, која се на немачком зове Reise nach Jerusalem. Реч је о игри, која се још назива и „Музичке столице”, током које је број столица увек за један мањи од броја учесника. Током трајања изложбе, столице су у групама од 3 биле распоређене унутар зграде Геозавода. Трансформишући физички предмете, растављајући их и изнова састављајући, Конрад конструише и нове наративе и значења, а аутентичност материјала остаје видљива и након извршених модификација.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о поклону: III-15-241/ 6.11.2012.
Инвентарски број: 1370
Фото: Милан Краљ, поставка 53. Октобарски салон, Ана Костић
Избор библиографије:
53. Oktobarski salon, Gud lajf: fizički narativi i prostorne imaginacije. Kulturni centar Beograda, 2012.
о.T. (Ohne Tito)
инсталација, иверица, пластика, метал, дрво, картон, светла
165 цм x 150 цм x 60 цм
едиција: 1
2005.
Уметнички рад о.Т. (Ohne Tito) један је од четири рада насталих поводом изложбе међународног карактера SITUATED SELF: Confused, Compassionate and Conflictual приређене 2005. године у Салону Музеја савремене уметности у Београду и Музеја уметности у Хелсинкију. Радови су резултат истраживања које је Карстен спровео за потребе изложбе. Током своје прве посете Београду, истраживао је историју града и српску архитектуру 20. и почетка 21. века. Скулптура – модел о.Т. (Ohne Tito) представља ентеријер главне сале зграде Савезног извршног већа (данас Палата Србије) реконструисане на основу фотографијa два наспрамна зида овог салона. Како уметник истиче, ове фотографије пронашао је у два различита извора, књизи из 70-их година илустрованој колор-фотографијама о престоницама Европе и чланку о културном потенцијалу Београда у шведском часопису за дизајн Wallpaper из 2005. године, где се главни салон СИВ-а наводи као један од репера југословенског модернистичког дизајна. Користећи јефтине материјале и отпатке, Карстен је покушао да ухвати шарм ове, како је сам назвао, „модерно-барокно-феудално-социјалистичке собе / галерије”. Духовитост уметника испољава се кроз игру материјалима, значењима, естетиком и речима. Наслов о.Т. (Ohne Tito) представља игру речима – о.Т. на немачком представља скраћеницу за израз Без назива (Ohne Titel) док се наставак у загради преводи Без Тита (Ohne Tito), чиме се отварају питања о позицији, важности, очувању, третирању и односу према југословенском архитектонском наслеђу у коме се огледа општа клима социјалистичког модернизма, из данашње перспективе пропале утопијске идеје.
Рад је изложен и 2019. године на уметниковој самосталној изложби Подморнице и Турботорњеви у галерији Podroom, заједно с новим радовима инспирисаним историјом и урбаним развојем Београда и појмом турбо архитектуре, грађевинарства актуелног у Србији током деведесетих и почетка двехиљадитих.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о поклону: III-5-96/11.3.2020.
Инвентарски број: 1670
Фото: Љубазношћу уметника
Избор библиографије:
SITUATED SELF: Confused, Compassionate and Conflictual. Salon Muzeja savremene umetnosti, februar–mart 2005. Mika Hannula, Branislav Dimitrijević. Muzej savremene umetnosti, Beograd i Art Museum Tennis Palace, Helsinki, 2005.
О АУТОРУ:
Карстен Конрад (1962, Вирцбург, Немачка) студије скулптуре завршио је на Универзитету уметности у Берлину, а школовање наставио на Краљевској академији уметности у Лондону. Од 2010. до 2013. године био је гостујући професор на одсеку за скулптуру Универзитета уметности у Берлину и Кинеске академије уметности у Хангџоу. Био је добитник награде Културног центра Београда 2012. године. Ствара објекте и инсталације од материјала пронађених на ђубришту и бувљацима, стављајући акценат на скулптуралне трансформације архитектуре. Излагао је на бројним самосталним и групним изложбама широм Европе, Северне Америке и Азије. Од 2016. године ради као редован професор на одсеку за скулптуру Универзитета уметности у Берлину. Живи и ради у Берлину. Више информација на http://karstenkonrad.de/