ЖЕЛИМИР ЖИЛНИК (1942)
Досије : Стечајна маса
дигитализована мастер верзија ТВ серијала
3 x 30 мин
едиција 1/3
2008 – 2018.
Досије : Стечајна маса
дигитализована мастер верзија ТВ серијала
3 x 30 мин
едиција 1/3
2008 – 2018.
Део рада био је изложен на 50. Октобарском салону Околност, 2009. године.
Playground продукција документарним серијалом комплетира причу о неуспелој приватизацији две зрењанинске компаније: кроз примере ШИНВОЗА и БЕКА актуелизује питање односа целокупног друштва према процесима привредне трансформације и отвара јавну расправу о друштвеним последицама ове трансформације.
Комбинацијом документарних снимака радничког протеста, видео архиве и изјава експерата из различитих друштвених области попут – економије (економисти и економски медијски аналитичари), радничких права (представници синдиката, правни стручњаци, психолози рада) и представника државних органа и институција надлежних за процес приватизације, борбу против криминала и корупције, покретање социјалног дијалога – покушавамо доћи до одговора на питање – због чега се о положају и правима радника углавном ћути?
Реализација и истраживачки тим:
Драган Гмизић, Драган Коларов, Чаба Полгар, Вук Вукмировић, Саша Срећковић
Редитељ: Желимир Жилник
Продуценткиња: Сарита Матијевић
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откупу: III-5-291/18.10.2021.
Инвентарски број: 1706
Фото: квадрат из видео-рада, љубазношћу уметника
Избор библиографије:
50. Октобарски салон, Околност. Културни центар Београда, 2009.
О АУТОРУ:
Желимир Жилник (1942, Ниш, Југославија) је филмски уметник из Новог Сада у Србији. Током изузетно плодне каријере, Жилник је снимио преко 50 играних и краткометражних филмова, који су представљени на међународним фестивалима у Берлину, Торонту, Ротердаму, Москви и Оберхаузену. Од краја шездесетих година двадесетог века, друштвено ангажовани филмови су му у бившој Југославији донели велика признања, али исто тако и цензуру током седамдесетих и деведесетих, због недвосмислене критике државног апарата. Нит која се провлачи кроз читав његов опус јесте моћ опсервације и производње снажних и утицајних наратива на основу живота обичних људи.
Недавно је Жилник имао велике ретроспективе каријере у галерији Кунстхале у Бечу (2020/21), Центру Помпиду у Паризу (2019), Синематеци у Аргентини (2018), на међународном филмском фестивалу у Мар дел Плати (2017), у Антологији филмских архива у Њујорку и Харвардској филмској архиви (2017), итд.
Његов рад је приказиван у програмима уметничких галерија, института и музеја широм света (Документа, Касел у Немачкој, Бијенале у Венецији у Италији, Институт савремене уметности у Лондону у Енглеској, Национална галерија уметности у Вашингтону у Америци, Музеј модерне уметности у Бечу у Аустрији, Музеј савремене уметности у Барселони у Шпанији, Универзитетски музеј савремене уметности у Мексико Ситију у Мексику, итд.).
www.zilnikzelimir.net