КАРЛА МАТИ (1971)
Туре 15
дигитални принт
59 цм x 47 цм
2009.
Туре 15
дигитални принт
59 цм x 47 цм
2009.
Полазна тачка за рад Туре 15 уметнице Карле Мати увек је право цвеће, које се раставља на делове, а затим поново саставља према критеријумима искључиво естетске природе, да би затим било фотографисано. Рад је настао као део циклуса радова приказан на изложби Crypto-game (2009) у Културном центру Београда, коју су чиниле фотографије, скулптуре и инсталације – псеудонаучни фотографски пројекат биљака које расту из туђих корена. У својим радовима Карла Мати изумела је нове хибриде захваљујући аналогном процесу типа cut & paste.
Излагала је на 48. Октобарском салону и добила награду Културног центра Београда.
Радови Карле Мати творе живописан, преображен свет природе у којем доминира цвеће. Она је изнова разрадила облике живе и пулсирајуће природе да би створила нову ботаничку типологију. Комбинација латица, тучкова и цветних круница потеклих од различитих врста дају узорке једног новог савременог хербаријума који представља реаговање на естетска очекивања која долазе из природе и трансформишу се. Међутим, то није цвеће које се може наћи у природи, већ је производ људског ума и брижљивог истраживачког рада заснованог на склапању различитих облика. За њега не постоји одговарајући еквивалент у стварности – то нестварно цвеће у једној новој врсти ботанике трансгенетски је изведено у синтези с лабораторијским техникама.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметница
Уговор о поклону:
Инвентарски број: 213
Фото: Културни центар Београда
Избор библиографије:
48. Октобарски салон, Микронаративи. Културни центар Београда, 2007.
Карла Мати: Crypto-game, 24.04 – 17.05.2009, каталог самосталне изложбе, текст Саше Јањића, Галерија Артгет, Културни центар Београда, 2009.
О АУТОРКИ:
Карла Мати (1971, Фермо, Италија) студирала је на Академији ликовних уметности у Мачерати, живи и ради у Милану и Монтеђорђу, Италија. Излагала је на бројним самосталним и групним изложбама у Италији, те и широм света, учествовала је на међународним бијеналним изложбама, сарађујући с реномираним кустосима, као што су Акиле Бонито Олива или Лоранд Хеђи. Добитница је награде Културног центра Београда на 48. Октобарском салону: Микронаративи 2007. године за псеудонаучни фотографски пројекат биљака које расту из туђих корена.